فرمولاسیون شامل دو بخش اساسی روش شناسی(فرمول شناسی) و مواد شناسی است . شاید این دو بخش برای خیلی از صنعتگران ساده و پیش پا افتاده باشد. ولی در اینجا با نگاهی مختصر به اهمیت و جایگاه هرکدام پی خواهیم برد.

فرمول شناسی:

فرمول شناسی یا روش شناسی شامل شناخت کامل روش های سنتزی و نتایج آنها روی فرآیند و محصول نهایی می شود. به عنوان مثال برای تولید مایع شوینده می توان از دو روش سرد و گرم استفاده کرد. که انتخاب هرکدام تعیین کننده ابزارها، دستگاه ها، مواد مورد نیاز و بودجه خواهد شد.نباید فراموش کرد که سرمایه و بودجه  همواره محدود بوده و به سختی فراهم می شود درنتیجه این قسمت از اهمیت بالایی برخوردار است.به زبان ساده این بخش تعیین کننده سرمایه اولیه، سرمایه در گردش و در نهایت کیفیت محصول تولیدی خواهد بود. که این یک تاثیر دو طرفه است.

برای انتخاب روش سنتز و فرمول نیازمند دانش لازم و شناخت کامل روشهای تولید برای یک محصول هستیم.

فرمول تعیین کننده سرمایه مورد نیاز و کیفیت محصول خواهد بود.

مواد شناسی:

بعد از انتخاب روش تولید(فرمول) محصول مورد نظر باید به دنبال مواد اولیه با اثرات حداکثری و قیمت مناسب بود. در تولید همواره به دنبال کمترین ریسک و بیشترین بازدهی هستیم.

مواد اولیه باید تضمین کننده کیفیت محصول نهایی باشد.نمی توان از مواد با کیفیت پایین محصول با کیفیت بالا انتظار داشت و برعکس نباید با مواد با کیفیت بالا محصول درجه دو تولید کرد. از طرفی نمی توان موادی که گاهی در دسترس و گاهی درگیر تحریم هستند را انتخاب کرد. نمی توان موادی که قیمت مناسب ندارند را انتخاب کرد. باید انتخابی دقیق و درست داشته باشیم. نباید چرخ کارخانه لحظه ای متوقف شود. اینها عوامل تعیین کننده انتخاب مواد اولیه هستند.

تداوم تولید همواره درگیر مواد اولیه است. پس بهتر است مواد اولیه در دسترس باشد.

امیدوارم این توضیحات مختصر بیان کننده جایگاه و اهمیت فرمولاسیون در صنایع مختلف بوده باشد.

تیم آریا پژوه یکی از معدود مجموعه های ایرانی است که در هر دو زمینه فرمولاسیون آماده ارایه خدمات است.

شما می توانید برای ثبت درخواست مشاوره با تلفن

09124066831

و یا قسمت ثبت سفارش

و یا با ایمیل

info@ariapajouh.ir

در ارتباط باشید تا کارشناسان ما رایگان و بدون هیچگونه هزینه شما را راهنمایی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید